Ostravica-Textilia
Letos jsme uspořádali tři prohlídky budov, z nichž některé pomalu chátrají a jiné čeká po letech oprava a nové využití. Nakonec jsme si nechali třešničku na dortu, a to nejznámější opuštěnou budovu v centru Ostravy – bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia, kterým jsme v neděli 20. října provedli 130 návštěvníků. Zpracovali jsme pro vás foto-report a informační souhrn k historii, současnosti i budoucnosti „Perly Ostravy.“
ROZDĚLENÍ BUDOV
Objekt bývalého obchodního domu sestává ze tří budov: nárožní budova s č. p. 284, kterou navrhl Felix Neumann (budova A), budova s centrálním schodištěm s č. p 243, kterou navrhla Marie Frommerová (budova B) a nejstarší budova Moravsko-ostravské obchodní a průmyslové banky z roku 1904-1905, kterou navrhli otec a syn Deiningerovi (je rozdělena do dvou částí C a D). V rámci prohlídek jsme navštívili budovy A a B, jednu z nich vedl sám jejich majitel Daniel Zeman, který má s Ostravicí velké plány. Budovy A a B nyní procházejí intenzivními stavebními pracemi, jejichž cílem je staticky je stabilizovat a připravit na chystanou rekonstrukci. Poslední z budov (C a D) byla prodána investorovi, který má v plánu zde vybudovat hotel.
K HISTORII
Budova B s centrálním schodištěm (Frommerová)
V roce 1927 koupila pozemek i s původním zděným obchodně-obytným domem firma Textilia obchodníka Iga Wechslera, věnující se prodeji textilu, šátků a metráže. V následujícím roce navrhla německá architektka Marie Frommerová pro firmu novou budovu. Dům měl být podle prvních návrhů pětipodlažní, s centrálním schodištěm procházejícím všemi patry. Později byl návrh snížen a doplněn o střední světlík. První dvě patra byla reprezentační, nahoře byly kanceláře nebo sklady koberců. V roce 1930 byl obchodní dům Textilia slavnostně otevřen. V té době vznikla v Ostravě řada dalších obchodních domů jako Rix, Aso, Brouk a Babka, Baťa nebo Bachner, které si navzájem konkurovaly.
Nárožní budova A (Neuman)
Autorem návrhu nárožního domu z roku 1911 byl Felix Neuman (první městský architekt Moravské Ostravy a mj. autor ostravského Německého domu). Roku 1918 objekt koupila Všeobecná depozitní banka, následně další banka. V roce 1933 pak budovu přikoupil Igo Wechsler k Textilii. Podle návrhu architektů Pokory a Skaly proběhly úpravy parteru a byl vytvořen nárožní vstup jako druhý vchod do Textilie.
Společná historie budov A a B (i C, D)
V roce 1944 byly domy silně zasaženy při bombardování Ostravy. V roce 1948 byla Textilia znárodněna a stala se součástí systému národního podniku obchodních domů. Od 50. let byl používán nový název Ostravica. V roce 1958 prošla Ostravica modernizací, byl upraven parter, navrženy vitríny na ochozu schodiště, obložení stěn a další interiérové prvky. V 60. letech byly v obchodním domě pořádány módní přehlídky a také třeba čtyřměsíční kurz pro manekýny. V tomto období došlo k propojení Ostravice s poslední budovou C a D. V roce 1992 byl obchodní dům privatizován a v restituci navrácen dědičce Trudy Kordové, v tomtéž roce byla budova C, D zapsána do Seznamu kulturní památek. Celý komplex budov dále fungoval jako dům módy a obchodní dům, kde probíhají přehlídky. V roce 2000 se novým majitelem stal opavský podnikatel Kamil Kolek a v důsledku jím nařízené nepovolené rekonstrukce došlo ke zřícení stropních konstrukcí v budově A a části střechy. Obchodní dům byl staticky zajištěn a z bezpečnostních důvodů uzavřen. O rok později byly, v té části obchodního domu, která nebyla havárií postižena, provedeny drobné a velmi necitlivé interiérové úpravy a po zkolaudování byla znovu zpřístupněna, aby výnosy z prodeje mohly být využity na opravu budovy. V roce 2003 byl obchodní dům z ekonomických důvodů opět uzavřen, tentokrát definitivně. V roce 2005 odkupuje objekt firma Ostravica Fashion. Severomoravská stavební společnost, s.r.o. odstraňuje následky havárie a obnovuje zřícené stropní konstrukce. V roce 2008 soubor domů odkoupila firma Amadeus Real, která vyhrála developerskou soutěž, využití celého bloku včetně náměstí dr. Edvarda Beneše. Návrh Projekt studia na novostavbu nebyl schválen, po projednávání následovala postupná rezignace majitele. Objekt nebyl zajištěn a došlo k četným krádežím. V roce 2014 objekty odkoupila firma RME Czech. V roce 2016 začaly v budově probíhat větší aktivity, byla vyčištěna, proběhlo zajištění střech a tehdy také Kulturní centru Cooltour Ostrava zrealizovalo první projekty – uvnitř Ostravice byl natočen taneční film Ostravica-Textilia a vznikla také nástěnná malba amerického výtvarníka Nielse Westergarda.
SOUČASNOST
Současný majitel dvou hlavních budov A, B Daniel Zeman vyhlásil soutěž mezi studenty architektury, kteří navrhli, jak by Ostravica mohla vypadat, aby plnila funkci moderního kulturního prostoru. Nová Ostravica má mladým lidem nabídnout zázemí pro jejich práci, trávení času, ale také seberealizaci nebo kulturní vyžití a sport. Má jít o nové kulturní centrum postavené na fungujícím business modelu, které by do budoucna mělo zapadat do kontextu okolí, kde je studentská ubytovna Kampus Palace, restaurace a divadlo a plánuje se hotel v budově C, D.
Nový záměr vzniká v rámci projektu Ostravica 2020 a za spolupráce s Kulturním centrem Cootour Ostrava. Co se týče architektonické podoby nové Ostravice, Daniel Zeman má v plánu minulost spíše interpretovat a ctít, než se k ní vracet, a tak se jistě můžeme těšit na kreativní a moderní řešení.
Zdroj: Prezentace Mgr. Romany Rosové, Ph.D. z Národního památkového ústavu, ú. o. p. v Ostravě a webové stránky Stavby v MS kraji www.msstavby.cz/projekty/ostravica/