Nový život technických staveb – debata 21. 3. od 18 hodin

Mají se staré budovy bourat, nebo by se pro ně mělo hledat nové využití?

Ve čtvrtek 21. března 2019  od 18 hodin proběhne v Refill kanceláři debata s architektem Danielem Barošem ze studia Henkai Architekti a Vladimírem Peringerem, ředitelem kulturně-uměleckého prostoru Kupe v Opavě.

Tématem večera budou konverze chátrajících technických budov, které ztratily svou původní funkci. Mnohé z nich mají své nezaměnitelné kouzlo, pro které je milovníci architektury, historie nebo umění chtějí zachránit.

KUPE OPAVA (www.kupecko.cz)
Jedním z takových případů je vodárenské věž u vlakového nádraží Opava – východ, která byla více než 40 let bez využití a chátrala, než se jí ujal opavský patriot Vladimír Peringer. Po velmi citlivé a zdařilé rekonstrukci, za kterou získala stavba několik ocenění, v ní vytvořil kulturně-umělecký prostor. Jaká byla cesta k otevření KUPE a co vše v něm dnes najdeme? Nejen o tom pohovoří sám autor celého projektu.

HENKAI ARCHITEKTI (www.henkai.cz)
Večer svými postřehy doplní architekt Daniel Baroš ze studia Henkai architekti. Stojí například za zdařilou rekonstrukcí prostoru 3.ETÁŽ v areálu textilní továrny Loana v Rožnově pod Radhoštěm. Henkai architekti navrhují věci od velikosti židle po velikosti města. Pracují tak, aby vše, co vytvoří, bylo funkční, logické, jednoduché a postavitelné.

Přijďte si poslechnout inspirativní povídání o tom, jaká úskalí s sebou nese transformace technických staveb.

Vstup volný.